7 sängplatser
78 m²
14 900 - 16 900 kr per vecka
Fin timmerstuga med 2 altaner under tak samt gäststuga på lummig tomt med härlig gräsmatta perfekt för lekar och spel. 350 m till badstrand och fiske.
Denna trevliga och bekväma stuga har ett välutrustat kök med diskmaskin, kyl och frys, spis med ugn. Stort allrum med öppen spis, luftvärmepump, läsfåtölj, soffgrupp, tv, och matbord med plats för 8 personer.
Sovrum 1 dubbelsäng 180 cm med resårmadrass
Sovrum 2 enkelsäng 90cm
Sovrum 3 våningssäng, nedre bädd 105 cm med resårmadrass, övre 90 cm med tjock skumgummimadrass.
Badrum med dusch, wc, handfat och tvättmaskin.
Gästhus ingår, dubbelsäng 160 cm med resårmadrass.
I en förrådsstuga finns spel, en herr och två damcyklar att låna samt en extra kyl/frys.
Från stugan är det ca 350 meter ner till vattnet. Där finns en sandstrand och badponton med hopptorn. 150 meter bort finns även fint klippbad och ytterligare 150 meter finns en småbåtshamn. Här finns även möjlighet att hyra båtplats.
Vid Åsättra Brygga 1,5 km från huset finns en glasskiosk och härifrån avgår Waxholmsbolagets reguljära båtar, bland annat till Nässlingen, Husarö och Möja. Det är även hit SL-bussen går.
Till Ljusterö torg är det 5 km, där finns restaurang, livsmedelsbutik, ombud för apotek, systembolag och post.
Till Linanäs är det 15 km och där finns två restauranger, gästhamn och livsmedelsbutik och här lägger ångbåten S/S Storskär till på vardagskvällar och även andra Waxholmsbåtar.
På vackra Ljusterö finns mycket natur, lantliga miljöer, golfbana, museer, konst och konsthantverkare, gårdsbutiker, sjökrogar m.m.
Underbara utflykter kan göras på ön och till andra skärgårdsöar, mysiga Vaxholm, eller till Norrtälje som är en underbar sommarstad. Wira bruk är också ett fint utflyktsmål som ni når med bil nära färjeläget på fastlandet.
Till huset kan man åka bil eller buss. Det går vägfärja från fastlandet till ön och den går var 10:e min på sommaren, överfarten tar 5-6 min. Färjeläget ligger ca 8 km från stugan, ca 15 minuter med bil.
Stockholm ligger ca 60 km (ca en timmes avstånd från stugan med bilfärja + bil).
Obligatorisk slutstädning 1.500 kr
På förfrågan:
Linne och handdukar 150 kr/set
3 enklare cyklar finns att låna
OBS! På grund av lågt grundvattenstånd i Skärgården måste ni vara sparsamma med vattenförbrukningen.
För mer info: skargardsstugor.se/sv/hyra-hus-i-stockholms-skargard/mellersta_skargarden?id=887
Pris per vecka från 14900 till 16900 kr
Cykel (att hyra)
Fiske
Golf
Badplats (utomhus)
Grillmöjligheter
Bredband
Hundar ej tillåtna
Mobiltelefontäckning
Rökning inomhus förbjuden
Öppen spis
Utomhusmöbler
Utomhusplats (terrass etc)
Tv
Matlagningsmöjligheter
Diskmaskin
Frys
Mikrovågsugn
Kylskåp
Dusch
Tvättmaskin
WC
Värd:
Stockholm Skärgårdsstugor AB
Stugbasen en del av Stugknuten uthyrning AB, KIVRA: 556681-5238, 106 31 Stockholm, info@stugbasen.com